Socializace

Definice soicializace je taková, že se jedná o proces, při kterém se pes učí správnou interakci s lidmi, psy, okolím a různými situacemi, které ho za život potkají.

Je to také velmi ošemetné a často diskutované téma a bohužel i mnohdy špatně vysvětlované. Ano, jedná se o proces. Proces nastavování pravidel chování. Tudíž mu přiměřeně nastavujeme pravidla a situace od štěněte tak, aby výsledek a chování psa bylo takové, jaké budeme požadovat po psu v dospělosti.  Samozřejmě vzhledem k věku a mentální kondici. Zajisté, že štěně nezvládne nastavení celého souhrnu chování jako dospělí pes, ale takové chování či dovednost lze rozložit na několik dílčích krůčků, které pejsek zvládne v daném věku, tak aby poskládání těchto dílčích kroků v pozdějším věku vedlo k požadovanému chování či dovednosti.

Velmi důležité je správně "číst" svého psa, fyzický i psychický stav ve kterém aktuálně je, abychom dokázali správně nastavovat situace pro psa přínosné, protože i zde platí pravidlo, všeho s mírou. Nadměrné vystavování štěněte nebo mladého psa (či psa dospělého u kterého teprve socializační pravidla nastavujeme) situacím, kde se neumí správně rozhodnout nebo ho vystavujeme přilišnému mentálnímu tlaku či složitostem prostředí, přinese spíše více problémů a blokací, než užitku a pohody psa.

Jak správně postupovat?

Potřebujeme pejskovi dát ty správné tedy dobré zkušenosti. Pro příklad nebudu malé štěně vystavovat kontaktu se psem, který nemá rád kontakt se psy a už vůbec ne se štěňaty s přístupem no oni si to nějak vysvětlí a on to pochopí. Nepochopí, vtiskne si jen špatnou zkušenost, že kontakt s druhým psem je nepříjemný zážitek, nepříjemná zkušenost a problém je na světě. Pro první kontakty s dalším psem, nevyhledávám skupinu, ale psa, který umí dobře komunikovat a nepřenáší stres z kontaktu na štěně. Emoce jsou totiž často opomíjené téma a to nejen emoce v dané situaci mezi psy, ale i mezi majiteli. Takové napětí a nervozita z nastávající situace dává psovi opět jeden z mnoha nepříjemných podnětů, které opravdu pejskovi ukládat nechceme. Je tedy velmi důležité, abyste oba byli v pohodě, naladění na jedné vlně a případný kontakt bude příjemný pro všechny strany. Se skupinovými kontakty je třeba přistupovat s rozmyslem a podle psychické a mentální připravenosti psa. Důležité je také zhodnotit, jak toto nastavit v rámci nějaké užší specializace tréninku či sportovního zaměření. Pro working testy retrieverů, kterým se věnuji, je nutností zvládání skupiny a to i v takovém nastavení, že v blízkosti mého psa, pracuje jiný pes a jeho handlar může kolikrát používat podobné či stejné povely a můj pes se musí dobře naučit rozlišovat mé povely a situace, kdy pracuje on a kdy ne. To je důležité zařadit do socializace a nastavování pravidel v tréninku. Některé typy sportů mají vysoké nároky na psychiku a mentální kapacitu psa a proto je správné nastavení socializace základním stavebním kamenem pro všechny.  Nedovolit psovi špatnou zkušenost, myšleno například odbíhání ke psům bez kontroly nebo honění ptáčků, je nejjednodušší cesta  pro trénink. V případě, že pes zjistí, že je možnost, a je to vlastně super a fajn, odběhnout ke psu nebo prohnat houf ptáčků, situaci nám to značně stěžuje a je mnohem těžší potom psa přesvědčovat, že správné chování je jinde.

Mít svého psa pod kontrolou by mělo být základním pravidlem pro všechny majitele psů. Bohužel tomu tak často nebývá. Často se setkávám s volně pobíhajícími psy bez sociálních a komunikačních návyků absolutně bez kontroly jejich majitele, který ještě považuje takovou situaci za normální. Opak je však pravdou! Pokud můj pes nezvládá přivolání za všech situací, které nás mohou v prostředí, ve kterém se pohybujeme, mám ho na vodítku. Vodítko není ostuda, ale zodpovědný přístup. Tím, že dáme ostatním prostor a budeme navzájem respektovat potřeby své i svého okolí, dáme šanci a prostor pro správné zkušenosti svému psovi i okolí v rámci odstranění nechtěných kontaktů. Ne každý pes je zvědavý na vašeho pubertálního běhajícího a dotěrného psa, vyzývajícího ke hře ještě ne zcela správnými signály. Druhý pes může být ve výcviku, může být starý, nemocný nebo může mít strach z kontaktu s druhým psem či být jinak reaktivní. Je opravdu velmi nepravděpodobné, že situace bude tak správně náhodně nastavená, že se potkají dva jedinci, kteří budou stejně emočně naladění a budou umět dobře komunikovat mezi sebou. Takové situace, kdy dojde k nechtěnému kontaktu jsou zcela nežádoucí a hlavně úplně zbytečně získá pejsek špatnou zkušenost. Obzvláště u velmi citlivých psů kontakt s lehkým zamrčením druhého psa může způsobit velký problém, kterým se pak budete muset zcela zbytečně zabývat dlouhou dobu, aby pejsek opět získal důvěru a chtěl komunikovat a byl v pohodě při kontaktu.  Proto špatná zkušenost může vést při dalším vystavení stejné či podobné situaci k nepřiměřeně citlivé reakci. Postupně přidávám v rámci socializace přecházení z jednodušších věcí, prostředí, situací a kontaktů ke složitějším, společně s postupným přidáváním rušivek. Slovo postupně je v tomto případě velmi důležité. Vystavujeme psa podnětům, v dobře nastavených situacích a to jen takovým, které je schopen zvládnout. Vedeme svého psa s respektem vůči jeho psychice a aktuální mentální kondici, nepohybujeme se za hranou těchto hranic, nevystavujeme ho příliš mnoha interakcím najednou a trénink bude pro psa příjemným prožitkem. Každý pes se učí jinak rychle a jinak hodnotí situace a proto je třeba pozorovat tyto hranice a přizpůsobit trénink svému psovi, tak aby byla spolupráce s námi či kontakt s druhým psem či člověkem nebo ošetření v ordinaci, příjemným prožitkem a ne tlak a stres. Někteří psi umí ze své přirozenosti perfektně a citlivě komunikovat a někteří naopak se takové chování musí naučit a proto je velmi důležité se naučit číst řeč a signály svého psa, abychom ho mohli správně provázet a učit.

 

Veškerá pravidla a sociální návyky nastavuji psovi s citem a reálně k jeho věku a schopnostem. Mnoho nežadoucího chování je odvislé od špatné socializace, špatně nastavených pravidel, pracování se psem pod velkým tlakem a stresem. Pokud si nevíte rady, jak vše sparávně nastavit, najděte si dobrého trenéra, který Vás provede tímto tématem a ukáže, jak správně s pejskem pracovat. 

 

Přemýšlejte, prosím, při zvyšování kritérií v tréninku svého psa a vyhněte se zažitým mýtům o socializaci. 

 

Pracujte se svým psem s respektem vůči němu i okolí. 

 

Vaše trenérka,

Lucka